Currently playing (14)

Każdy prawdziwy mężczyzna (TM) powinien mieć jakąś pasję, której kompletnie nie rozumie jego prawdziwa kobieta (TM). W moim przypadku jest to bezgraniczna sympatia do Jacka Blacka, mistrza obciachu i geniusza żenady, kreatywnego mózgu stojącego za zespołem rockowym Tenacious D, który wykonał kiedyś najlepszą rockową piosenkę świata.
Niestety – jak wyjaśnia to refren piosenki „Tribute” – muzycy zupełnie zapomnieli jak ona leciała, w każdym razie w żadnym wypadku nie tak jak „Tribute”. Który to utwór, jak sama nazwa wskazuje, jest dla tej najlepszej piosenki jedynie uniżonym hołdem.
Tekst piosenki opowiada o tym, jak pewnego dnia Szatan zażądał od zespołu Tenacious D wykonania najlepszej piosenki rockowej świata. Słuchając tej piosenki zwykle zdążę się popłakać ze śmiechu zanim jeszcze dojdzie do najmocniejszego fragmentu tekstu, który brzmi tak: „Ti tuga digga tu gi friba fligugibu uh fligugigbu uh di ei friba du gi fligu fligugigugi flilibili ah fligu wene mamamana Lucifer!”.
Jest jakiś fascynujący paradoks w tym, że muzyka rockowa z jednej strony kojarzy nam się z ludźmi so-cool-it-hurts takimi jak Courtney Taylor-Taylor, o którym pisałem w tym cyklu parę odcinków temu. Z drugiej zaś kojarzy nam się z obciachem, ze zdziczałymi nerdami takimi jak Lester Bangs, z zaniedbanymi dziewczynami jak Janis Joplin, z Ostatecznym Zaprzeczeniem Kulerskości jakim jest tzw. gra na gitarze powietrznej. I jeśli chodzi o rockowe O.Z.K., nie ma chyba muzyka i komika, który odgrywałby to lepiej właśnie od Jacka Blacka.
Te dwa ekstrema w jakiejś zdumiewającej komplementarności razem składają się na estetykę rocka, niczym kulerskie in i obciachowe yang. Jak to się dzieje? Można by pewnie o tym napisać najwspanialszy esej świata i chyba kiedyś go już nawet miałem w głowie, ale zapomniałem. Ta notka w blogu jest dla niego tylko uniżonym hołdem (oczywiście, tamten esej leciał zupełnie inaczej).

Obserwuj RSS dla wpisu.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.