Umrzeć ze śmiechu


W odpowiedzi na pytania Naszych Drogich Czytelników pozwolę sobie przybliżyć kwestię zgonu ze śmiechu, poruszoną mimochodem w mojej notce biograficznej Johna Cleese. W notce piszę o dziewięciu takich przypadkach znanych ludzkości. To uproszczenie (hej, to notka o Cleesie, nie artykuł o śmierci ze śmiechu), odwołujące się do listy ze strony wydawnictwa książek z różnymi dziwnymi listami. Czemu jeszcze nie skontaktowali się z Wildsteinem, tego nie pojmuję, ale to dygresja.
Co do przypadków antycznych, zawsze można wątpić w autentyczność opisu, a nawet realność postaci. Czy stoicki filozof Chryzyp rzeczywiście umarł ze śmiechu obserwując pijanego osła? Trudno o lepszą śmierć dla filozofa, ale właśnie dlatego, że to pasuje tak dobrze – może to jednak kolejna antyczna ściema, jak ze śmiercią Sokratesa?
Mamy jednak przynajmniej dwa dobrze udokumentowane przypadki z czasów współczesnych. W 1975 roku 50-letni murarz z Norfolk zmarł ze śmiechu oglądając odcinek „Kung-Fu Kapers” z cyklu „The Goodies”. Jako odpowiedzialny bloger, zarzuciłem powyżej pierwszą część odcinka. Według relacji wdowy, zgon spowodowała dopiero końcowa sekwencja, w której bunt Szkotów zostaje rozbity przy pomocy zdalnie sterowanej roboto-kaszanki (można sobie dalszy ciąg znaleźć w Youtube). Wdowa nie pozwała BBC, bo słusznie uznała, że najważniejsze, że jej mąż umarł szczęśliwy.
Drugi współczesny przypadek to śmierć duńskiego audiologa Ole Bentzena, który zmarł w 1989 roku w kinie oglądając „Rybkę Zwaną Wandą”. Nie wiadomo, który żart dokładnie okazał się zabójczy, ale wszyscy mówią, że zabił go z ekranu John Cleese.
Jak wygląda zgon ze śmiechu od strony medycznej? Podczas śmiechu serce zaczyna bić coraz szybciej, są też problemy z oddechem – jak przy większym wysiłku fizycznym. Kto zresztą nigdy nie doprowadził się śmiechem do choćby lekkiej zadyszki, ten zapewne jest nudnym kaczystą i nie ma czego szukać na tym blogu. Jeśli się nie przestaniesz śmiać, zaczniesz się dusić, a coraz szybciej bijąca pikawa w końcu dopowie Ci puentę: Wenn ist das Nunstück git und Slotermeyer? Ja! Beiherhund das Oder die Flipperwaldt gersput!

Obserwuj RSS dla wpisu.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.