Now Playing (85)Z okazji dwudziestolecia napiszę coś ciepłego o „Gazecie Wyborczej” i pracujących w tej redakcji wybitnych fachowcach od swoich dziedzin. Okazji przypadkowo dostarcza mi cykl „Now Playing”.
Wpadła mi otóż w ucho  piosenka, którą usłyszałem w radiu. Na początku byłem przekonany, że to Ladytron, więc wieczorem przeleciałem Ajtjunsy pod kątem wszystkiego co mają tej grupy – na próżno, aczkolwiek wszystko tej grupy i tak jest fajne.
Wiedziałem już, że to nie Ladytron, ale nadal nie wiedziałem co to. Niestety, zawsze jak to łapałem w radiu, to akurat sytuacja drogowa wykluczała sięganie po Ajfona i identyfikację po Midomi. W końcu nawet jakiś didżej się zlitował i wymienił nazwę grupy, ale tak szybko, że jej nie zapamietałem. Zapamiętałem tylko, że to jakiś dziwny skrót.
W takich sytuacjach przydaje się ten znakomity perks związany z pracą w „Gazecie” – fachowcy na wyciągnięcie ręki. Poszedłem do redaktora Łukasza Kamińskiego ze swoim „help me Obi-Wan Kenobi” i zaprezentowałem piosenkę tak: bardzo w stylu Ladytrona, bo też kobieta śpiewa i też podstawą jest prosta melodyjka grana na analogowym syntezatorze z prymitywnymi efektami, a nazwa to jakiś skrót.
Redaktorowi to wystarczyło, by natychmiast odpowiedzieć, że chodzi mi o „Kids” duetu MGMT, ale mylę się w sprawie płci wokalisty, to mężczyzna, tylko wysoko śpiewa. Miał oczywiście rację, a ja już po chwili ściągałem ten utwór na swojego laptopa.
Wielokrotnie pisałem że uwielbiam piosenki taneczne z odrobiną cynizmu i melancholii w tekście lub melodii (a najlepiej w jednym i drugim). Bliskie tego były dla mnie zawsze kawałki Ladytrona („they only want you when you’re 17 – when you’re 21, you’re no fun”), „Kids” wstrzeliwuje mi się w tę samą estetykę, z melodyjką, która byłaby w ogóle raczej smutna, gdyby odciąć ją od synthpopowej sekcji rytmicznej i po prostu zagwizdać i wieloznacznym tekście o dzieciństwie. To miłe pracować z ludźmi, którzy zidentyfikują utwór na podstawie takich strzępów informacji, jakie wystarczyły red. Kamińskiemu.

Obserwuj RSS dla wpisu.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.