Oglądalność Psychiatryka

Sam już nie wiem, czy nową kategorię „Psych Watch” wprowadziłem dlatego, że coraz więcej mam powodów, by pisać o Psychiatryku – czy odwrotnie, wprowadziłem i nagle widzę powody.
Stare przysłowie pszczół mówi: gdy masz w ręku młotek, wszędzie widzisz wystające gwoździe. Tym razem zobaczyłem go w notce o „oglądalności Salonu”. Postanowiłem skomentować ją przy pomocy serwisu Alexa – sądzę, że jest on dość wiarygodny do porównywania serwisów o podobnej ofercie (tutaj omówienie tematu).

Pierwszy wykres pokazuje Salon24 porównany do Niepoprawnych, Tekstowiska, Blogmediów i Kontrowersji. Z porównania wynika najważniejszy wniosek: z żadnego rozłamu nie wyłoniła się dotąd inicjatywa mogąca się choćby zbliżyć do tej ligi, w której gra Salon.
Swoje chwile chwały miały kolejno Tekstowisko, Niepoprawni i Blogmedia, teraz zaś jakby wybiły się Kontrowersje, ale to wszystko dolne pokłady osadów dennych. Trzeba się bardzo wgapiać w wykres, żeby w ogóle te bździny zauważyć, a co dopiero jakieś subtelne różnice między nimi.

Drugi wykres pokazuje Salon24 porównany z Frondą i blogiem Moronail. Ten drugi to po prostu banalny serwis typu „best of 4chan” z polskim akcentem (zapewne prowadzi go Polak?), od którego osobiście jestem uzależniony. Wiele wpisów z niego odbieram jako swoje własne credo, ale wyrażone tak zgrabnie i dowcipnie, że sam bym lepiej nie umiał (oto moje poglądy na gospodarkę, a oto na religię).
Jak większość internautów odkryłem go po historii z plakatem filmu o Popiełuszce – widać zresztą, że właśnie w lutym 2009 wykres odlatuje w kosmsos. To pokazuje, że jeden bloger z poczuciem humoru może generować ruch znacznie większy od wszystkich pacjentów Psychiatryka razem wziętych.
Na wykresie tym razem uwzględniłem Frondę, bo jest to jedyny prawicowy serwis, który może konkurować z Salonem. Powiedziałbym, że to już są równorzędni gracze – tym bardziej, że Salon już się wypsztykał i nic nowego nie wymyśli, a Fronda wciąż ma przed sobą potencjał rozwoju. Pewnego dnia może zacznie oferować hosting blogów i to dla Salonu byłoby znacznie większym zagrożeniem od wszystkich dotychczasowych platform odpryskowych razem wziętych.

Obserwuj RSS dla wpisu.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.