To też przez Michnika!

Zawsze lubię prawicowy lolkontent w postaci rozmaitych „Operacji Chusta” i „Weekendów w Spestreku”, czyli opowiadanek ukazujących straszliwe cierpienia katolickiego narodu w niezbyt odległej przyszłości, kiedy to Sierakowski został dyktatorem (a ja może mam np. ciepłą synekurę w Ludowym Komisariacie Elektroniki Konsumenckiej? Ech, marzenia…).
Mam wrażenie, że po raz pierwszy ktoś z nich opisał utopię pozytywną – alternatywny świat, w którym w Polsce nie było Michnika i prawica mogła ją urządzić po swojemu. Niejaki Marek Przychodzień opisuje to dziś w Psychiatryku.
Niestety, to jest straszny tl;dr, najpierw jest bardzo długie tradycyjne psychiatrykowe bla-bla o tym, jaki ten Michnik potworny. W trosce o lolerkę swych drogich stałych czytelników pracowicie przebrnąłem do momentu, w którym autor przechodzi do konkretów.
Warto było. Ten konkret w opisie prawicowej utopii zaczyna się tak: Być może dzięki temu ulice polskich miast nie byłyby pełne wulgarnie ubranych kobiet, których dół bardziej się rzuca w oczy niż góra, a które rodzinę traktują jako instrument spełniania własnych zachcianek, czemu dzielnie sekundują „Wysokie Obcasy” (kopipasta verbatim).
Dlaczego Michnik odpowiada akurat za to, że autorowi kobiecy „dół bardziej się rzuca w oczy niż góra”, to mnie trochę przerasta. Jak wiadomo między nami heterykami faktycznie panuje ten zasadniczy podział, ale nigdy bym nie kojarzył go z Michnikiem, już prędzej z Freudem.
Podoba mi się w każdym razie pozytywny wydźwięk prawicowej utopii Polski w wariancie „Michnikrein” – ulice pełne kobiet okutanych w habity, worki pokutne i tym podobne czarczafy. Może o to właśnie chodzi w haśle „Operacja Chusta”?
Zima to może akurat nie jest najlepszy moment na docenianie tego aspektu III Rzeczpospolitej, ale niedługo wiosna, panowie (i zainteresowane panie). A wiosną, wiadomo, co roku na ulicach pojawia się mnóstwo ładnych i modnie ubranych Polek. Gdyby nie Psychiatryk, nawet bym nie wiedział, że moja gazeta się się do tego przyczyniła!

Obserwuj RSS dla wpisu.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.