Now Playing (139)

Ciągle staram się uchwycić ostatnią chwilę, w której nową muzykę poznam oldskulowymi metodami – wielokrotnie mi się wydawało, że to już, tymczasem „Blunderbuss” Jacka White’a poznałem jak za komuny.
Sidney Polak puścił całą płytę w Radiu Roxy, ja akurat wtedy jechałem samochodem i całej uważnie wysłuchałem, po czym natychmiast poszedłem do empiku i… mieli! Więc mimo całej tej chmuryzacji, ajfonizacji i digitalizacji, muzykę wciąż jeszcze można odkryć po staremu (a nawet analogowo – radio FM to ostatni Mohikanin analogowości w naszym domu).
Wygląda na to, że Jack White był ważniejszą połową duetu White Stripes, bo jego solowa płyta „Blunderbuss” brzmi po prostu jak kolejna płyta duetu. I to właściwie jedna z najlepszych.
Nie chcę się wtrącać w prywatne sprawy państwa White, ale obawiam się, że gdy Jack mówił, że Meg White to „kluczowy element White Stripes”, to była jednak tylko kurtuazja. Nie wiem, jak to rozstanie przeżył w wymiarze osobistym, ale w wymiarze artystycznym wyszło mu na lepsze.
Płyta jest przede wszystkim spójna i polecam zakup całości. Najbardziej w ucho wpadł mi utwór, którego nie wybrano na singla (mi prawie zawsze wpada w ucho co innego niż producentom i muzykom, przyzwyczaiłem się): „Weep Themselves To Sleep”.
Piosenka nawiązuje do najlepszych tradycji art-rocka – ten fortepian napier…jący razem z dość ostrą rockową łupaniną przypomina trochę Deep Purple, trochę Pink Floyd, trochę King Crimson. To nie była zła muzyka, brakowało jej tylko dyscypliny, o którą z natury rzeczy łatwiej w projektach solowych.
Tytuł sugeruje nawiązanie do klasycznej ballady Nicka Cave’a… a może to tylko mi się wszystko z nią kojarzy, jak w dowcipie o chusteczce? W końcu pan Jack White po rozstaniu z panią Meg White ma swoje powody do nocnego szlochania. Jego niepowtarzalnie własne, autorskie i indywidualne. Tyle, że dokładnie takie same, jak tych co przed nim i tych co po nim.

PS. Czy iframe już bangla na bloksie? Miasta, które to przeczytały, niech się wpisują!

Obserwuj RSS dla wpisu.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.